Sunday, December 16, 2012

Dziadek do Orzechów, spektakl Alberta Ballet

Witam Was Kochani!

Wczoraj wieczorem mój ukochany narzeczony zrobił mi niesamowitą niespodziankę. Po ukończeniu pracy Michel przyjechał po mnie ubrany elegancko zapraszając mnie na spektakl pod tytułem "Dziadek do Orzechów" który odbył się w Jubilee Auditorium w Edmontonie. Byłam ogromnie podekscytowana ponieważ odkąd pamiętam marzyłam o tym aby doświadczyć Balet na żywo a przy okazji zobaczyć tą magiczną Świąteczną opowieść. 




15 minut do rozpoczęcia spektaklu!

Michel czyta streszczenie opowieści oraz opis obsady.


Streszczenie:


AKT I.

"Znana z książkowej lektury, a także z baletowej wersji historia rozgrywa się w Wigilijny wieczór. Rodzice Klary ubierają choinkę, wchodzi ona wraz z dziećmi zaproszonymi na Wigilię. Wszystkie dzieciaki otrzymują lalki. Również Klara dostaje lalkę od Drosselmeyera, a jej brat otrzymuje żołnierzyka. Gdy Klara zaczyna grymasić Drosselmeyer wręcza jej kolejną zabawkę, którą jest dziadek do orzechów. Klara tańczy polkę, a następnie usypia lalkę przy dźwiękach kołysanki. Dorośli tańczą grossvater'a, a następnie zaproszeni odchodzą do swych domów żegnając się z gospodarzami. Zapada noc i cisza. Do pokoju wchodzi Klara w piżamie. Gdy bije północ sowa na zegarze przybiera postać Drosselmeyera, a zewsząd wybiegają myszy, których Klara boi się panicznie. Ożywa także dziadek do orzechów, która wzywając na pomoc ołowiane żołnierzyki stacza zwycięski bój z myszami. W momencie gdy dziadek do orzechów jest zagrożony, Klara rzuca pantofelkiem w Króla Myszy i cała jego armia ucieka w przestrachu. Dziadek do orzechów zamienia się w pięknego księcia, który proponuje Klarze podróż. Salon przemienia się w las pełen śniegu, w którym gnomy z pochodniami w dłoniach witają Księcia i Klarę. Śnieżynki tańczą walca".  






AKT II.

"Teraz znajdują się w krainie słodyczy, gdzie płyną rzeką lemoniady ciągnięci przez wilki. U kresu drogi wita ich Mistrz Ceremonii. Gdy Wróżka Cukrowa daje znak, pojawiają się stoły ze słodyczami, a wokoło rozpoczynają się tańce symbolizujące określone słodycze: taniec hiszpański określa czekoladę, arabski i wschodni symbolizuje kawę, herbata reprezentowana jest przez taniec chiński, trepak, taniec z fujarkami, taniec błazenków wokół Matki Gigogne, Grand ballabile - walc kwiatów, Grand pas de deux Wróżki Cukrowej i Księcia. Całość finalizuje Coda. 
Na tle kolorowych fontann balet kończy się apoteozą".





No comments:

Post a Comment